:آسیب های درون خوابگاه ها

 سازگاری با شرایط زندگی جدید دانشجویی :

 اکثر دانشجویان به خصوص دانشجویان شهرستانی در بدو ورود به دانشگاه خود را در میان انبوهی از موقعیت ها و تجارب جدید می بینند با افرادی مواجه می شوند که هر کدام از شهر و روستای دیگر و با زبان ها و فرهنگ های مختلفی آمده اند و هر کس ایده و عقیده خاص در مورد موضوعات مختلف دارد و باید در شهر جدید و دور از خانواده زندگی جدیدی را شروع کند .  

 توصیه هایی جهت سازگاری بهتر در خوابگاه :  

1 . سعی کنید تا حد ممکن محیط فیزیکی قبلی خود را در محیط جدید خوابگاه احیا کنید مثلا به همراه بردن یک تابلو نقاشی یا پوستر مورد علاقه و نصب آن در اتاق یا اشیاء دیگری که محیط فعلی شما را تا اندازه ای هر چند کم شبیه محل زندگی قبلیتان میکنند .

2 . به خودتان فرصت دهید :

شما در حال سازگار شدن و انطباق یافتند با یک وضعیت جدید هستید . مدتی طول میکشد تا با محیط های جدید نظیر جاهای مختلف دانشگاه ، دانشکده ، خوابگاه ، محل های مختلف دانشگاه و ..... آشنا شوید .

3 . تماس های خود را با خانواده به خصوص در روز های اول زندگی خوابگاهی به صورت تلفنی ، نامه ، ایمل یا هر طریق دیگری حفظ کنید . چرا که حتی شنیدن صدای افراد خانواده می تواند موجب احساس آرامش در شما و تسکین غم غربت شود  . سعی کنید دوستان جدیدی پیدا کنید و در مورد شرایط جدید و احساسات مشترک با آنها صحبت کنید . مسلما در میابید که آنها نیز با شما دارای احساسات مشابه ای در این زمینه هستند و این امر علاوه بر فراهم نمودن حمایت عاطفی از سوی دوستان موجب کاهش هر چه بیشتر استرس می شود .

4 . از دانشجویان ترم های بالا تر و از تجربیات آنها در جهت سازگاری بهتر و برداشتن موانع سود بجوید ، چرا که آنها قبلا با مسائل کنونی شما مواجه شده اند و دانستن شیوه های مقابله و روش های کنار آمدن با مسائل خوابگاه می تواند مفید واقع شود .

5 . دفترچه های راهنما ،  بروشورها و کتابچه های خاصی را که از طریق مرکز مشاوره و یا مرکز بهداشت دانشگاه تدوین میشود مطالعه نمائید . در این بروشور ها ممکن است بسیاری از مواردی را که مورد نیازتان است به یابید . نظیر سازگاری با شرایط جدید ، غم غربت ، کنار آمدن با هم اتاقی ها .

6 . در صورت نیاز با مشاوران و روانشناسان مرکز مشاوره دانشگاه و خوابگاه تماس و مراجعه کنید  . مواردی که در زندگی مشترک با هم اتاقی ها باید به توافق برسید . گذاشتن جلسه هفتگی و تصمیم گیری در رابطه با موضوعات مختلف اتاق و خوابگاه و با نوشتن صورت جلسه و امضاء کلی اعضای اتاق و احترام گذاشتن به نظر اکثریت اعضای خوابگاه .

7 . فضای اتاق و جایگاه هر یک از افراد :

بهتر است هر کس تختخواب ، کمد ، قفسه کتابها ، لوازم خود و فضا های مشترک اتاق را مشخص کند و چگونگی استفاده از آنها را نیز با توافق یکدیگر تعیین نماید .


:زندگی به سبک خوابگاه

زندگی در خوابگاه های دانشجویی خصوصیات خاصی دارد که پاره ای از آنها می تواند بسیار جذاب ، ،سرگرم کننده ،تفریحی و لذت بخش باشد. مانند زمان هایی که دانشجویان مدت های زیادی دور هم نشسته وبه بگو و بخند و صحبت مشغول اند یا در مورد موضوعی با یکدیگر بحث و گفت و گو می کنند یا با رشته ها و تخصص ها و فعالیت های یکدیگر آشنا شده و برای زندگی خود از آنها استفاده می کنند یا سایر موارد مشابه از سوی دیگر زندگی در خوابگاه ها می تواند مشکلاتی هم ایجاد کند مانند زندگی با یک هم اتاقی که اهل همکاری نیست ،قواعد و قوانین را زیر پا می گذارد و یا احساس خجالت و ناتوانی از بیان عقیده نظر و درخواست از بقیه هم اتاقی ها و موارد مشابه آن.

در هر حال زندگی خوابگاهی جنبه های متعددی و مختلفی دارد مانند برقراری ارتباط سالم با بقیه دانشجویان به خصوص هم اتاقی ها مشارکت در فعالیت های زندگی خوابگاهی ، تقسیم وظایف و مسئولیت ها و مقابله با مشکلاتی که در زندگی خوابگاهی پیش می آید.

ارتباط با هم اتاقی ها

اگر خوش شانس باشید و هم اتاقی هایتان افرادی سازگار، همراه و دارای روحیه همکاری باشند ، زندگی خوابگاهی شما به خوبی سپری خواهد شد .مشکل از آنجا شروع می شود که هم اتاقی ها در مورد مسائل مختلف با یکدیگر مشکل پیدا می کنند.

اختلاف در مورد موضوع های مختلف امری ساده و بدیهی است انسان ها با هم متفاوتند علت آن هم روشن است تفاوت در خانواده، فرهنگ ها، والدین، جوامع گوناگون و .... مهم این است که انسان ها راه برطرف کردن اختلاف ها را فرابگیرند.

یکی از مهمترین مکان هایی که اختلاف ها و تفاوت های بین انسان ها خودش را نشان می دهد محیط دانشگاه و زندگی در خوابگاه است هر یک از دانشجویان در خانواده و شهری متفاوت و با فرهنگی متفاوت بزرگ شده اند و بنابراین بسیار طبیعی است که با یکدیگر تفاوت داشته باشند مهم نیست که تفاوت داشته باشیم مهم این است که یاد بگیریم چگونه اختلاف هایی را که براثر این اتفاقات به وجود می آیند برطرف کنیم به همین دلیل مهارت حل اختلاف در این زمینه بسیار کمک کننده و مفید است.

آنچه به شما کمک می کند تا بتوانید اختلاف های خود را به حداقل برسانید آن است که در مورد آنچه شما را ناراحت می کند با زبان خوش و مۆدبانه صحبت کنید. انتظار داشتن از دیگران و اینکه دیگران باید بفهمند که شما از آنها چه انتظاری دارید و مواردی ازاین قبیل کمکی به شما نمی کند و جز افزایش تنش و رنجش فایده دیگری نخواهد داشت.


:بررسی وجود ساس و ساس زدگی در خوابگاه های دانشجویی

 به منظور بررسي شدت شيوع و انتشار آلودگي به Cimex lectularius در خوابگاههاي دانشجويي  يك خوابگاه دخترانه با جمعيت ۱۴۵ نفر و دو خوابگاه پسرانه با جمعيتهاي ۴۶ و ۱۳۴ نفر مورد تحقيق قرار گرفتند. جامعه آماري ما شامل كليه دانشجويان ساكن در اتاقهاي فعال خوابگاه هاي دانشجويي و نمونه هاي ساس جمع آوري شده در اتاقهاي مذكور بود. جمع آوري اطلاعات توسط افراد كارآزموده و بر اساس پرسش نامه هاي تنظيم شده براي هر اتاق به عنوان يك واحد مكاني صورت گرفت. جمع آوري ساس ها در واحد سطح (شامل ديوار، كف اتاق، تختخواب، ملحفه، پتو و تشك) از هر اتاق (يك واحد مكاني) در زمان ثابت و به صورت صيد با دست (هند كچ) و به كمك پنس و چراغ قوه انجام مي شد.
شاخص آلودگي هر اتاق بر اساس وجود ساس و يا فرد گزيده شده در آن اتاق بيان مي گرديد. اين تحقيق در دو مرحله صورت گرفت (پاييز و زمستان ۱۳۷۷). در نتيجه اين تحقيق مشخص گرديد كه مجموعا درهر دو مرحله ۲۸٫۹ درصد اتاقها آلوده بوده اند و به ترتيب ۱۰٫۲ درصد و ۱۲ درصد ساس زدگي در دو مرحله مشاهده گرديد كه اختلاف معني دار نمي باشد (P=0.1 و X2=4.6). وفور آلودگي به فرد در دختران ۱۴٫۴۸% و در پسران ۶٫۶۷% در مرحله اول بررسي بود. يك سم پاشي غيركارشناسي قبل از مرحله دوم بررسي، كاهش معني داري در وفور به مكان ساسهاي جمع آوري شده نداشته است. بالاترين وفور به سطح ساسهاي جمع آوري شده در مرحله اول مربوط به سطح ديوار با ۳۴٫۲۱ درصد و بعد از سم پاشي مربوط به سطح تختخواب با ۴۲٫۳۱ درصد بوده است


:تاثیرخوابگاه دانشجویی بر هویت و فرهنگ دانشجو

خوابگاه یعنی محل سکونت موقت، جایی با امکانات محدود و اولیه که دانشجو برای ادامه تحصیل در ان جا استقرار پیدا می‌کند. دانشجو با ورود به خوابگاه از محیطی که سالها در آن زندگی کرده جدا می‌شود و در محیط جدید و متفاوتی قرار می‌گیرد و در نتیجه باید گفت که زندگی در همین محیط جدید با افرادی متفاوت از فرهنگ‌ها و سلیقه‌های گوناگون منجر به شکل گیری روابط خاصی می‌شود . آنچه که در این تحقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد مسئله‌ی شکل گیری فرهنگ و هویت جدید در میان دانشجویان خوابگاهی می‌باشد روشی که برای رسیدن به این موضوع در نظر گرفته شده و مشاهده وضعیت اتاق‌ها و رفتار و ارتباطاتی که میان دانشجویان خوابگاهی وجود دارد به این نتیجه رسیدیم که خوابگاه مکانی است که می‌تواند فرهنگ های خاص خود را با زبان، رفتار و کارکرد‌های موجود در آن، در واقع مجموعه‌ای از فرهنگ‌ها را در خود جمع کرده و فرهنگ جدید ی تحت عنوان فرهنگ خوابگاهی را به وجود آورده است.

ورود به دانشگاه تصویر و رویای بی نظیر استقلال از خانواده و زندگی با دوستان هم سن و سال را در ذهن ایجاد می‌کند. اولین روزهای زندگی دانشجویی بدون حضور خانواده، در شهری غریب با افرادی از فرهنگ های مختلف و شخصیت هایی متفاوت از شما، با اسکان در اتاق های کوچک و بدون امکانات رفاهی کافی است تا همه آنچه را در ذهن داشتید، متلاشی شود. دانشجو با ورود به خوابگاه، از محیطی که سال ها در آن زندگی کرده است جدا می‌شود و در محیط جدید و متفاوتی قرار می‌گیرد. محیطی که در آن افراد با فرهنگ، زبان، شخصیت و رشته های تحصیلی گوناگون که هر کدام ائدیولوژی‌ها و علایق متناسب با خود را می‌طلبد، در کنار یکدیگر و فردیت به شدت تحت تشنج ناشی از وضع جدید قرار می‌گیرند. هم زیستی اجباری، کم رنگ فردیت، تداخل حوزه‌ی خصوصی و عمومی، عدم رعایت بهداشت، سر و صدای موجود در محیط خوابگاه، شکل گیری روابط و هویت‌های جدید همه و همه تجربیاتی هستند که در این محیط با آن روبرو می‌شویم، به علت سکونت ۴ نفر در هر اتاق که دارای طرز فکر ها، نگرش‌ها، قومیت‌ها و رشته‌های تحصیلی متفاوت هستند این امر می‌تواند عادات، رفتار و عقاید خاصی را شکل دهد که حتی در محیط بعد از خوابگاه آن ویژگی‌ها را با خود به همراه داشته باشند.


مقالات:نتایج یک پژوهش

از ارائه نتایج یک پژوهش مشخص شد

 

 

آمار نگران کننده از زندگی دانشجویان

غفوریان-مقوله اعتیاد و سیگار و از این دست آسیب ها و نداشتن یک زندگی معقول و منطقی دیگر متوجه یک طبقه خاص اجتماعی نیست بلکه امروز بیشتر اقشار اجتماعی و گروه ها در سنین گوناگون در معرض این آسیب ها و البته آسیب های جدید هستند. دانشجویان یکی از این گروه ها به شمار می آیند که زنگ هشدارآمارهای نگران کننده در زندگی شان به صدا درآمده است. .


 صفحات  1  2  صفحات